W poszukiwaniu czapli

Oboje lubimy obserwować ptaki. Często, gdy wychodzimy na dłuższy spacer z psem, zabieramy ze sobą aparaty. Raz uda się nam coś “ustrzelić”, a za drugim razem nie. Często bywa również tak, że ptaki nie chcą z nami “współpracować”, jakby wiedziały, że chcemy zrobić im zdjęcie. Innymi razami bywa tak, że gdy idziemy bez aparatu, wtedy praktycznie co kilka kroków przepada nam “ujęcie życia”.

Któregoś dnia, Kalina wracała pociągiem z uczelni do domu. W okolicach leśnego przejazdu kolejowego między Cegłowem a Mrozami, zobaczyła przechadzającą się skrajem lasu czaplę siwą. Opowiedziała mi o tym i oboje połknęliśmy bakcyla. Postanowiliśmy, że “zapolujemy” (aparatami) na czaplę.

Na wycieczkę wyruszyliśmy w sobotę. Słoneczna pogoda sprzyjała temu, aby ruszyć się z domu i aktywnie spędzić weekend. Wyprawa miała być niedługa. Zaledwie 7,39 km, bo taką trasę ustawiłem w aplikacji Endomondo. Wycieczka była również sprawdzianem dla nowego pokrowca na mój telefon, ale to temat na osobny wpis (edit 04-01-2015: wpisu jednak nie będzie, a pokrowiec nawet fajny, jednak mam dwa “ale”: primo, na moim rowerze z uwagi na niestandardową ramę trochę kiepsko było patrzeć na wyznaczoną trasę, bowiem słońce odbijało się od folii ochronnej; secundo, telefon w pokrowcu niebezpiecznie zwiększył swoją temperaturę, więc pokrowiec mimo że mógł mi bardzo ułatwić życie, póki co poszedł w odstawkę, muszę poszukać albo innego pokrowca z lepszą wentylacją lub zrobić poprawki na moim modelu).

Zaplanowana trasa wycieczki - 7,39 km
Zaplanowana trasa wycieczki – 7,39 km

Jak zwykle wyruszyliśmy spod budynku dworca PKP w Mrozach. Kierowaliśmy się na Cegłów. Po przejechaniu około 1,5 km, tuż przed tablicą informującą, że dojechaliśmy do miejscowości Rudnik, skręciliśmy w lewo, w las. Droga po kilku metrach z asfaltowej przechodzi w gruntową.

Naszym celem był przejazd kolejowy. Z początku myślałem, że Kalina zobaczyła czaplę siwą w najbliższych okolicach przejazdu i tak też zaplanowałem trasę. Gdy byliśmy na miejscu, oznajmiła mi, że musimy jeszcze podjechać kilkaset metrów wzdłuż torów, w kierunku Cegłowa, co też zrobiliśmy.

czapla tory
Gdzieś przy torach na szlaku Warszawa – Terespol
Pociąg Kolei Mazowieckich - zdjęcie Kalina W. ek-art.pl
Pociąg Kolei Mazowieckich – zdjęcie Kalina W. ek-art.pl

Pokręciliśmy się trochę wzdłuż torów, lecz czapli nie udało się nam zaobserwować. Tylko robaczki i motyle. Choć z drugiej strony, gdybyśmy mieli więcej szczęścia, to mielibyśmy kilka fajnych zdjęć. Otóż na przykład udało się nam zaobserwować jakiegoś dużego ptaka (wydaje mnie się, że to orzeł, sądząc po rozpiętości skrzydeł i kolorze piór). Zdjęcie niestety zostało zrobione na szybko, bowiem ptak ten szybko leciał, a co za tym idzie, ze zdjęcia (przynajmniej) ja nie potrafię dokładnie określić jaki był to ptak. Pewien jestem, natomiast tego, że to nie jest kruk czy wrona.

Orzeł, duża wrona, może myszołów?
Orzeł, duża wrona, może myszołów?

Ale to nie koniec zmarnowanych okazji. Gdybym kilka sekund wcześniej odwrócił się “ustrzeliłbym” lisa, a tak, zobaczyłem go, gdy kończył przebiegać przez tory. Uciekła nam również sarna, ale gdyby nie skoczyła do ucieczki nawet byśmy jej nie zauważyli, bowiem i tak siedziała w krzakach.

Gdy wróciliśmy do przejazdu, przejechaliśmy go i kontynuowaliśmy wycieczkę według wytyczonej wcześniej trasy. Według wskazań mojego licznika rowerowego, przejechaliśmy w końcu 10,3 km, a Endomondo pokazało 9,99 km.

Następnego dnia, to jest w niedzielę, podjęliśmy ponowną próbę “zapolowania” na jakiekolwiek już zwierzę w okolicach wspominanego przejazdu kolejowego między Cegłowem a Mrozami. Jechaliśmy tym razem odwrotnie niż w sobotę. Jednak po około 2,5 km musieliśmy zawrócić z powodu zbliżającej się burzy, a przebywanie w lesie podczas burzy jest mało bezpieczne i przyjemne.

Postanowiliśmy sobie, że co jakiś czas będziemy wracali w tamto miejsce. Być może następnym razem uda się nam zrobić jakieś fajne zdjęcie mieszkańca lasu. Pożyjemy zobaczymy.

endo4

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu http://commons.wikimedia.org

0 0 głosy/ów
Oceń ten post
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x