odznaki pttk sposób na majówkę i nie tylko przemekzwiedza.pl blog

Odznaki PTTK – sposób na majówkę i nie tylko cz.1

Za moment rozpocznie się tegoroczna majówka. Jest to doskonały czas, aby poznać nasz kraj. A mamy co zwiedzać. Zamki i warownie, parki krajobrazowe i narodowe, muzea oraz wiele innych interesujących miejsc. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie zwiedzania z zbieraniem punktów do danej odznaki PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Kiedyś pisałem o odznakach dla rowerzystów (co z resztą jest dalej aktualne i jeśli wybierzesz rower jako sposób na majówkę, również możesz starać się o daną odznakę – sprawdź posty: Odznaki PTTK dla rowerzystów cz. 1 i Odznaki PTTK dla rowerzystów cz. 2).

Prezentowane odznaki PTTK to tylko kilka moich propozycji, do których mam książeczki i w tym roku będę rozpoczynał zbieranie punktów. Odznak jest więcej i być może, w przyszłości pojawią się kolejne posty.

W części pierwszej pochylę się nad Odznaką Turystyki Pieszej i Odznaką Krajoznawczą.

Na początek kilka pytań, które nie zostaną bez odpowiedzi ?.

Odznaki PTTK książeczki
Książeczki do odznak PTTK

Czy trzeba być członkiem PTTK, aby móc ubiegać się o którąś z odznak?

Odpowiedź na powyższe pytanie, brzmi: NIE. Nie trzeba być członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, aby móc ubiegać się o odznaki.

Czy odznakę może zdobyć dziecko?

Może, dolna granica wieku to na ogół 6-10 lat, ale zawsze warto sprawdzić w regulaminie danej odznaki, o którą chcemy się ubiegać. Ogólnie, moim zdaniem odznaki PTTK to super pomysł, żeby zachęcić dziecko do jakiekolwiek aktywności, tym bardziej, że obecnie dzieci już nie tak chętnie spędzają wolny czas aktywnie, jak chociażby w czasach, kiedy byłem małolatem.

Co muszę zrobić, żeby uzyskać odznakę?

Po pierwsze – kup odpowiednią książeczkę dla danej odznaki. Możesz zrobić to w sklepie PTTK, pod tym linkiem.

Po drugie – uzbieraj punkty, wypełniaj na bieżąco książeczkę i zbieraj potwierdzenia (patrz regulamin danej odznaki)

Po trzecie – złóż książeczkę do weryfikacji (gdzie to zrobić również będzie w regulaminie nadaj odznaki) oraz opłać odznakę (odznaki są płatne).

Po czwarte – czekaj na weryfikację oraz odznakę.

Odznaka Turystyki Pieszej PTTK

Książeczka do Odznaki Turystyki Pieszej PTTK
Książeczka do Odznaki Turystyki Pieszej PTTK

Pierwszą odznaką, jaką opiszę jest Odznaka Turystyki Pieszej PTTK. Jak czytamy w regulaminie, OTP można zdobywać tylko na terenie naszego kraju (są takie, żeby je zdobyć, musimy wyjechać poza granice Polski). Ubiegać się o nią może każdy, kto ukończył 6 rok życia. Wyjątkiem jest OTP „Siedmiomilowe buty”, skierowana do dzieci, które nie ukończyły 10 lat włącznie. W regulaminie nie ma nic o dolnej granicy wieku, więc zakładam, że mogą ją zdobyć dzieci młodsze od 6-latków.

Cały regulamin OTP i OTP „Siedmiomilowe buty” dostępny jest tutaj. LINK

Odznakę Turystyki Pieszej możemy zdobywać w sześciu kategoriach oraz dodatkowo w kilku stopniach:

  • „Siedmiomilowe Buty” – stopnie: srebrny i złoty (tylko dla dzieci do 10 roku życia), punkty kolejno: 30 (limit dzienny 8 km), 50 (limit dzienny 12 km)
  • Popularna OTP – bez stopni – żeby ją uzyskać potrzebujemy 60 pkt.
  • Mała OTP – stopnie: brązowy, srebrny i złoty, punkty kolejno: 100, 250, 500
  • Duża OTP – stopnie: srebrny i złoty
  • OTP „Za Wytrwałość w Turystyce Pieszej” – stopnie: I, II i III
  • OTP „Dla Najwytrwalszych” – stopnie: I, II i III

OTP zdobywa się wykonując wycieczki piesze (1 km równa się 1 punktowi) po terenach nizinnych oraz wymienionych w regulaminie terenach wyżynnych kraju – m.in.: Góry Świętokrzyskie, Góry Stołowe czy Masyw Ślęży.

Powtórzenie trasy lub przejście jej ponownie, ale w kierunku odwrotnym od pierwszego nie zalicza się do punktacji. Tak samo jak zwiedzanie miejsca zamieszkania. Ogólnie polecam przeczytać załącznik nr 1 do regulaminu OTP, gdzie wszystko jest napisane, co zwiedzać i za ile punktów.

W książeczce zapisujemy przebyte wycieczki oraz staramy się potwierdzać daną wyprawę czy to zdjęciem, czy pieczątką z miejsca w którym byliśmy. Aby poprawnie prowadzić „rejestr wycieczki”, ponownie odsyłam do zapisów regulaminu odznaki.

Odznaka Krajoznawcza PTTK

Książeczka do Odznaki Krajoznawczej PTTK
Książeczka do Odznaki Krajoznawczej PTTK

Kolejną odznakę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zdobywa się odwiedzając regiony krajoznawcze Polski. Możemy tutaj zwiedzać muzea, kościoły czy parki narodowe.

OK ma dwa rodzaje: regionalny (ROK, czyli Regionalna Odznaka Krajoznawcza) oraz ogólnopolski (OKP –  Odznaka Krajoznawcza Polski). ROK ma dwa stopnie (brązowy i srebrny), zaś OKP aż cztery (brązowy, srebrny, złoty i złoty z szafirem).

Odznakę zdobywa się w kolejności rodzajów i stopni, czyli oznacza to, że musimy zdobyć najpierw wersję regionalną. Minimalny wiek turysty to 7 lat. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń czasowych, jak w przypadku niektórych odznak, np. musimy dany stopień uzyskać w rok lub w dwa lata.

Podobnie jak w przypadku OTP należy prowadzić rejestr i w miarę możliwości potwierdzać nasze wycieczki pieczątkami lub zdjęciami z miejsc, w których byliśmy.

Odsyłam wszystkich chętnych do regulaminu, z którym należy się zapoznać, żeby potem nie było żadnych nieporozumień na etapie weryfikacji. Link dostępny jest tutaj.

Na dzisiaj tyle. W kolejnym poście Odznaka Turysta Przyrodnik, Mazowiecka Odznaka Krajoznawcza oraz Warszawska Odznaka Krajoznawcza.

Zdjęcie główne pochodzi z PixaBay.

4 1 głos
Oceń ten post
Kategorie: Porady
Podziel się z innymi!
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x