Odznaki PTTK dla rowerzystów – cz. 1

Pierwotnie ten post pisałem na moim drugim blogu, rowerowa.turystyka.pl. Ci co śledzą oba moje fanpage na Facebooku, wiedzą, że na początku tego roku podjąłem decyzję o połączeniu obu blogów w jeden. Tak powstał nowy dział “Rowerowo”. Pierwotnie miały tam trafić wszystkie, bądź prawie wszystkie posty z działu “Trasy”, ale dzisiaj przeglądając rowerowy blog, stwierdziłem, że dział “Ciekawostki” również przeniosę, a konkretnie niniejszy post, z kilkoma zmianami w treści. Tym bardziej, że za oknem robi się co raz cieplej i będzie dużo okazji do wycieczek rowerowych. Bloga rowerowa.turystyka.pl już nie ma, a główny blog przeszedł kolejną zmianę. Działu Rowerowo też już nie ma :).

Nie prawda, że nie ma, bo dział Rowerowo powrócił. Ja tak już mam, że często nudzi się wygląd moich stron internetowych. No cóż, takie skrzywienie zawodowe. No dobrze, ale wróćmy do meritum.

Jak pewnie większość z Was wie lub nie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, przyznaje odznaki za aktywności turystyczne. Jest to na pewno dobry sposób, aby zmusić dzieciaki do odejścia od komputera i wyjścia z domu, a co za tym idzie jest to dobry sposób, aby zaszczepić u nich zainteresowanie historią naszego kraju i otaczającej nas przyrody. PTTK przyznaje również odznaki dla rowerzystów w dziedzinie turystyki kolarskiej. Co ważne, aby móc ubiegać się o odznaki nie trzeba być członkiem PTTK. Odznak jest kilka, za wszystkie niestety musimy zapłacić. Niżej prezentuję Wam kilka odznak dla rowerzystów:

Kolarska Odznaka Turystyczna (KOT)

Kolarska Odznaka Turystyczna, w skrócie KOT, została ustanowiona w 1952 roku. Celem KOT jest zachęcenie do poznawania piękna kraju, jego historii, współczesnego dorobku, a przede wszystkim do uprawiania turystyki rowerowej, jako jednej z form aktywnego spędzania wolnego czasu.

Po nowelizacji regulaminu w 2012 roku, KOT można zdobywać bez ograniczeń wiekowych. Odznaka posiada siedem stopni:

  • mały brązowy – 100 punktów
  • mały srebrny – 400 punktów
  • mały złoty – 800 punktów
  • duży brązowy – 1000 punktów
  • duży srebrny – 1200 puntków
  • duży złoty – 1500 punktów
  • za wytrwałość – 7 x 100 punktów (czytaj dalej)
Złota Odznaka KOT - odznaki PTTK dla rowerzystów
Złota Odznaka KOT

Punkty, które są potrzebne, aby otrzymać dany stopień KOT, zdobywa się poprzez odbywanie wycieczek rowerowych, za udział w imprezach kolarskich, a także za zwiedzanie zabytków i parków narodowych.

Stopniom KOT przypisane są warunki, które należy spełnić, by móc otrzymać dany stopień odznaki:

  • mały brązowy – punkty za udział w kolarskich imprezach turystycznych nie mogą być zdobywane w okresie dłuższym niż 24 miesiące;
  • mały złoty – zdobywanie punktów za wycieczki rowerowe i zwiedzanie, powinno się odbywać również poza województwem, w którym mieszkamy;
  • duży brązowy – zwiedzenie w Polsce: 1 parku narodowego i 5 obiektów krajobrazowych;
  • duży srebrny – odbycie dwóch wycieczek 6-dniowych, zwiedzenia dalszych 3 parków narodowych i następnych 15 obiektów krajoznawczych;
  • duży złoty – zwiedzenie kolejnych 5 parków narodowych i dalszych 25 obiektów krajoznawczych;
  • za wytrwałość – ten stopień odznaki PTTK KOT może zdobyć turysta, który posiada Dużą Złotą KOT i przez 7 lat (niekoniecznie kolejnych) zgromadził przynajmniej 100 punktów w każdym roku.
Odznaka KOT za wytrwałość odznaki pttk dla rowerzystów

Wykaz obiektów krajoznawczych, parków narodowych oraz pełny regulamin odznaki, dostępny jest pod tym linkiem.

Rajd Kolarski “Dookoła Polski”

Celem spopularyzowania indywidualnej turystyki rowerowej, PTTK ustanowiło odznakę Rajd Kolarski “Dookoła Polski”.

Rajd ten można odbywać na dowolnej (Mały Rajd Kolarski “Dookoła Polski”) lub wyznaczonej trasie (Duży Rajd Kolarski “Dookoła Polski”).

Aby zdobyć odznakę Mały Rajd Kolarski “Dookoła Polski”, trzeba samodzielnie opracować trasę o długości przynajmniej 1800 km, w kształcie przypominającą elipsę lub koło. Taka trasa może przebiegać przez dowolne miejscowości leżące na terytorium Polski.

Odznaka PTTK Mały Rajd "Dookoła Polski" odznaki PTTK dla rowerzystów

Aby zdobyć odznakę Duży Rajd Kolarski “Dookoła Polski”, należy przejechać trasę, która dostępna jest pod tym linkiem oraz uzyskać potwierdzenie swojego przejazdu we wszystkich punktach kontrolnych. Trasa ta liczy ok. 3522 km.

Odznaka PTTK Duży Rajd Kolarski "Dookoła Polski" odznaki PTTK dla rowerzystów

Rajd możemy rozpocząć w dowolnej miejscowości i kontynuować go w dowolnym kierunki i w dowolnym czasie.

W rajdach tych, może uczestniczyć każdy turysta, który ukończył 12 lat, z tym, że turyści do lat 18, mogą brać udział tylko pod opieką osoby dorosłej.

Co ważne, przejechana trasa w rajdzie, może być jednocześnie zaliczona na konto KOT.

Kolarska Odznaka Pielgrzyma

Kolarską Odznakę Pielgrzyma (w skrócie KOP) Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK ustanowiła z porozumienie z podkomisją Episkopatu Polski ds. Kultury Zdrowotnej i Sportu. Celem odznaki jest popularyzacja obiektów kultu religii chrześcijańskiej na ziemiach polskich i poza granicami Polski.

KOP ma osiem stopni, które należy zdobyć kolejno.

StopieńObiekty obowiązkoweObiekty dowolneRazem
popularny2525
brązowy54550
srebrny15135150
złoty25175200
duże srebro25225250
duże złoto25275300
Wielka KOP27*373400
Chrześcijański Pielgrzym Świata28**522550
* – w tym dwa spoza Polski
** – w tym trzy spoza Polski

Poznane obiekty opisuje się w książeczce wycieczek rowerowych lub KOP. Obowiązuje potwierdzenie, czyli pieczęć danego obiektu (kościoła lub klasztoru). PTTK dopuszcza także dowolne prowadzenie kronik, jak też potwierdzeń fotograficznych, które świadczyć będą o obecności w danym miejscu. Jednak takie potwierdzenie można stosować wtedy, kiedy nie mamy możliwości uzyskania pieczęci kościelnej.

Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę pod opieką dorosłych. Lista obowiązkowych sakralnych obiektów dostępna jest tutaj.

Odznaka KOP w stopniu popularnym odznaki pttk dla rowerzystów

To już koniec części pierwszej cyklu o odznakach PTTK dla rowerzystów. Już jutro kolejna część, a w niej między innymi o odznakach: Szklak Wielkiej Wojny 1409-1411 i Rajd Kolarski “Szlakami Zamków w Polsce”.

0 0 głosy/ów
Oceń ten post
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x