biegus zmienny

Spotkania ze zwierzętami: Biegus zmienny

Moje spotkanie z biegusem zmiennym było identyczne jak poprzednie, czyli całkowicie przypadkowe.

Spacerowałem brzegiem Morza Bałtyckiego pewnego sobotniego, wrześniowego wieczoru. Z jednej strony podziwiałem ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu, a z drugiej czekałem na zachód słońca. Był to mój główny cel. Chciałem zrobić kilka zdjęć, chowającej się w morzu złotej tarczy. Nie było już tak ciepło, jak w ciągu dnia, dlatego spacerowałem sobie, a fale obmywały mi stopy.

Wokół mnie krążyły mewy. Przekrzykując się nawzajem, raz siadały na falochronie, raz na falującej wodzie. Kilkanaście kroków przede mną zobaczyłem innego przedstawiciela skrzydlatego bractwa. Z początku nie byłem w stanie rozpoznać gatunku. Chwyciłem aparat, zrobiłem zdjęcie, aby upamiętnić spotkanie z ptakiem, którego jeszcze nigdy nie widziałem. Usiadłem na piasku. Z plecaka wyciągnąłem swój podręczny atlas ptaków. Zacząłem wertować książkę, próbując odnaleźć ów gatunek, porównując zdjęcia z atlasu ze zdjęciem zrobionym przed momentem. Okazało się, że moim “nowym znajomym” jest biegus zmienny.

Metryczka

  • Gromada – ptaki
  • Rząd – siewkowe
  • Rodzina – bekasowate
  • Gatunek – biegus zmienny
  • Długość ciała – 15-30 cm
  • Rozpiętość skrzydeł – 35-40 cm
  • Masa ciała – 30-85 g
  • Występowanie – w Polsce tylko w okresie przelotów (maj, sierpień-wrzesień)
  • Ochrona – gatunek objęty ścisłą ochroną w Polsce
mewy biegus krzywodzioby
Wszędobylskie mewy albo siadały na falochronie, albo na wodzie
Biegus zmienny
Biegus zmienny

Jest to gatunek, który w naszym kraju można spotkać tylko w czasie przelotów jesiennych lub wiosennych. Ptaki lecą wtedy z terenów lęgowych do Afryki i z powrotem.

Mój “znajomy” chodził, podobnie jak ja, brzegiem morza, z tą różnicą, że on zapewne szukał pożywienia, kiedy ja czekałem na zachód słońca.

Ptak ten nie był zbytnio płochliwy, o ile nie podchodziłem za blisko. Kiedy robiłem krok za daleko, odskakiwał na kilka metrów i zaraz wracał do porzuconej przed chwilą czynności.

Biegusy zmienne są gatunkiem arktycznym, gnieżdżą się w wilgotnej, turzycowej tundrze. Większość z nich zimuje w Afryce, a nieliczne również w krajach południowej Europy. Ptaki te odżywiają się bezkręgowcami, takimi jak: pierścienice, małe małże i ślimaki oraz owady.

W czasie lęgu, zakładają swoje gniazda w ziemi, w pobliży wody. W wyścielonym trawą i porostami gnieździe, samica biegusa zmiennego, składa zazwyczaj 3-4 jaja, które potem wysiaduje przez około trzy tygodnie. Młode ptaki potrafią latać po 14-16 dniach od wyklucia.

Poobserwowałem chwilę biegusa. Nie zwracał zbytnio uwagi na mnie, ani na innych ludzi, którzy przyszli na plażę z tego samego powodu, co ja. Tylko u mnie zachód słońca zszedł na drugi plan, bo nawet jeśli bym go przegapił, to jutro też jest dzień. Biegusów w Polsce codziennie nie można obserwować. Suma summarum i tak zrobiłem kilka fotek zachodzącego słońca.

Biegus zmienny
Biegus zmienny
Biegus zmienny
Biegus zmienny
Biegus zmienny
Biegus zmienny
Zachód słońca nad Morzem Bałtyckim
Zachód słońca na Morzem Bałtyckim

Spotkaliście kiedyś biegusa zmiennego lub jego kuzynów? Zachęcam do dzielenia się swoimi obserwacjami w komentarzach oraz zdjęciami na Facebooku pod linkiem do tego posta.

Mam nadzieję, że w przyszłości dane mi będę tak niespodziewane obserwacje rzadkich w naszym kraju gatunków zwierząt, jak moje spotkanie z biegusem krzywodziobym na plaży w Trzęsaczu.

0 0 głosy/ów
Oceń ten post
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x